Czego w życiu... nie warto robić ? - część druga.

Robienie bezsensownych rzeczy skraca tylko ilość naszego szczęścia. Po co się nadaremnie trudzić i denerwować, jeżeli po wykonaniu niektórych czynności czujemy tylko niesmak i moralnego kaca?
Zapraszamy na drugą część artykułu z naszymi przemyśleniami, na temat tego, jakich sytuacji w życiu unikać.
1. Po co pchać się tam, gdzie nas nie chcą?


"Obojętność i lekceważenie często wyrządzają więcej krzywd niż jawna niechęć"
-J.K. Rowling

Wpychanie się gdzieś na siłę, to głównie tendencja małych dzieci. Chcą one być zauważone oraz stanowić centralną część spotkania, grupy, czy zabawy. Niestety dzieci jak to dzieci - są bardzo niesprawiedliwe. Często zdarza się tak, że są po prostu ignorowane i nikt nie zwraca na nich uwagi. To tzw. wyrzutki, których nikt nie akceptuje, bo nie pasują do reszty. A może warto by było poznać ich bliżej? Nie mniej jednak, nie warto iść gdzieś na siłę. Po co bezskutecznie wpasowywać się w struktury jakiejś grupy, jeżeli i tak do niej nie pasujemy? Lepiej poszukać takiego grona ludzi, dla których każdy członek będzie tak samo ważny.

I poszedł. Usilnie starał się zwrócić na siebie uwagę, wśród ganiających wszędzie dzieciaków.
- Przecież się zgodzili, żebym przyszedł - pomyślał. - Dlaczego więc nikt ze mną nie rozmawia?
Po długich chwilach spędzonych na nieudolnych próbach rozmowy, doszedł do wniosku, że między zaproszeniem na imprezę, a proszeniem się jest wielka różnica. Obrócił się na pięcie i odszedł ze zwieszoną głową.

2. Nie warto być obojętnym na zaczepki.

"Skrzywdzeni ludzie zachowują się tak, jak się zachowują, bo nie wierzą, że na świecie istnieje dobro. Ponieważ sami nigdy go nie zaznali."
-Mia Sheridan

Definitywnie. Siedzenie cicho jak mysz pod miotłą sprawia, że stajemy się tylko większymi ofiarami. Kiedy myślimy, że jak nie będziemy reagować, to nagonka ucichnie - jesteśmy w wielkim błędzie. Zazwyczaj zaczyna się od drobnych zaczepek. Już na tym etapie trzeba zareagować. Odpowiedź, odwarknij, daj w pysk - uwierz, to naprawdę pomoże, przede wszystkim z tego względu, że pokażesz, że nie jesteś słaby. Gdy nie reagujesz - zgadzasz się ze zdaniem prześladowcy.

Znów stał. Stał i zaciskał pięści, a w oczach mial łzy.
- Pójdę. Przecież zawsze tam idę. Przetrwam. Będę ich po prostu ignoro...
- Dupek! Patrzcie jak ten frajer wygląda - ktoś zawołał i przerwał jego rozmyślania o tym piekle na ziemi.
Cały dzień minął, wśród wyzwisk i drwin. Spakował się i wrócił do domu, by zebrać siły na jutrzejsze starcie...


3. Nie warto jeść jedzenia na siłę, gdy ktoś nas do tego zmusza

"Nie odejdziesz od stołu, dopóki nie zjesz"
- Nadopiekuńczy rodzic

To bardzo częste słowa dorosłych do dzieci. Bardzo często krzywdzące i mające wpływ na całe dorosłe życie. Dzieci same wiedzą kiedy skończyć i kiedy nie mogą nic więcej do siebie wepchać. Rozumiem przypadki gdy dziecko naprawdę nic nie chce jeść i ma niedowagę, ale to są skrajności. Konsekwencjami są zaburzenia żywienia, nadwaga, bulimia, kompulsywne jedzenie.


Babcia ugotowała pyszny rosół. Protestował gdy lała mu pełny talerz - miał zaledwie 6 lat, jego koledzy jedli mniej z tego co zauważył. O nie - pomyślał rozgoryczony, gdy zauważył, że do kuchni wchodzi ojciec i mierzy go bacznie spojrzeniem. Zjadł zupę do połowy talerza i spróbował ukradkiem wymknąć się z kuchni. Wybierasz się gdzieś?- usłyszał groźny głos ojca. A miał już nadzieję, że tym razem obejdzie się bez awantury. Jak dokończysz jeść to wyjdziesz z kuchni. Chłopiec dojadł z łzami w oczach chcąc uniknąć kolejnej awantur w tym miesiącu.


5 lat później. Chłopiec chodzi już do 5 klasy podstawówki. Jest lekcja WF-u, jako jedyny z całej klasy nie ćwiczy. Ma  150 cm wzrostu i 90 kg wagi. Uprosił ojca, żeby mu załatwił zwolnienie z zajęć, gdyż wszyscy koledzy się z niego śmiali i nigdy nie chciał go w swojej drużynie. Patrzy z zazdrością na kolegów, którzy grają w piłkę a w brzuchu znów mu zaczyna burczeć. 


Jakie punkty dodalibyście jeszcze do listy rzeczy "Not to do"?

-Antykwariat Marzeń

2 komentarze:

  1. Iść na studia jakie karza rodzice zamiast za swoją np pasją.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak - całkowicie się zgadzam. Albo: iść na studia, bo wszyscy idą i jak nie pójdę to rodzina się obrazi. Całkowity nonsens

      Usuń

Copyright © 2014 Antykwariat Marzeń , Blogger