43 sposoby na zarobek w wakacje

Czas matur i zbliżających się wakacji powodują, że studenci i uczniowie zaczynają się rozglądać za wakacyjną pracą. Oczywiście nie wszyscy. Znajdą się i tacy, którzy dwa miesiące będą grać w CS'a bądź oglądać wszystkie odcinki "Mody na sukces".


Same zawsze dorabiałyśmy sobie w wakacje, żeby mieć na słodycze i zakupy w biedrze. Pracę dorywcze zazwyczaj są dość specyficzne i można się spotkać z przedziwnymi zleceniami.


Poniżej przedstawiamy Wam 43 prace dorywcze, które sprawią, że nie umrzecie śmiercią głodową podczas wakacji i będzie Was stać na najdroższego batona (czyt. kinder bueno):

1. Obsługa roll-baru podczas imprez plenerowych - to była moja pierwsza praca polegająca na laniu piwa, rzadziej soku. Wspominam ją całkiem pozytywnie pomimo tego, że wiązała się ze staniem na nogach nieraz od 6 rano do 1 w nocy. Czas bardzo szybko mijał, ponieważ spragnieni imprezowicze nie dawali mi odpocząć nawet na minutę. Z tego co pamiętam to zmęczenia też nie czułam, bo byłam tak zapracowana, że czasem dopiero po 12 godzinach orientowałam się, że jeszcze nic nie jadłam tego dnia i że wypadałoby na chwilę usiąść. W tego typu pracę wpisane jest ryzyko zawodowe związane z pijaną klientelą i nachalnymi machosami Mieczysławami.

Jak znaleźć taka pracę: W moim przypadku były to znajomości ale jeżeli interesuję Was praca tego typu to po prostu podejdźcie na jakimś festiwalu bądź festynie do takiego roll-baru, poproście kierownika i spytajcie się czy może szukają osób do pracy. Teraz jest tak niskie bezrobocie, że przyjmą Was z otwartymi rękami.

2. Host/ Hostessa - w ten sposób również dorabiałyśmy. Taką pracę jest bardzo łatwo dostać i nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji po za dużą dozą cierpliwości i wytrzymałymi nogami. Jest to jedna z najnudniejszych prac dorywczych jakie miałyśmy.

Wyobraźcie to sobie : macie stać 8h i serwować ludziom chleb z serkiem kanapkowym. Ludzie się pytają, który najlepszy, Wy nie wiecie co powiedzieć bo spróbować Wam go nie wolno. Irytują Was dzieci, które przylatują co 5 sekund po kolejną kromkę chleba jakby w domu im jeść nie dawali a rodzicę zamaist je ochrzanić to się głupio uśmiechają. Jakaś baba czepia się Was, że w serku jest syrop- glukozowo- fruktozowy jakbyście byli prezesem tych serków i osobiście tworzyli skład a nie stali tutaj, żeby zarobić parę groszy i pójść po wszystkim do domu. W dodatku stoicie przy lodówkach, ubrani w dziesięć polarów a po kilku godzinach i tak nie wiecie gdzie ręce wsadzić, żeby się zagrzać.

Taką pracę najszybciej znajdziecie za pomocą portalu OLX.

3. Obsługa stoiska mięsnego - hahahahha. Do dziś jak to sobie przypomnę, to mam łzy w oczach, ze śmiechu rzecz jasna. Praca polegała na krojeniu wędlin dla klientów. W pewnym momencie do stosika ustawiła się kolejka na pół sklepu, ja nie nadążałam z krojeniem tych kiełbas i kaszanek, dodatkowo woreczki się nie chciały otwierać przez lateksowe rękawiczki a nóż był tępy. W takim koszmarze spędziłam jeden weekend. Agencja była bardzo zadowolona z mojej pracy, zaproponowali mi stałe zlecenie i nawet podnieśli stawkę o 50 groszy ale podziękowałam.

Takiej pracy nie szukajcie.

4. Pomoc biurowa- jeżeli lubicie papierki i pracę z dokumentami to coś dla Was. Zazwyczaj jest to praca polegająca na sprawdzaniu poprawności faktur, archiwizowaniu dokumentacji, adresowaniu kopert itp.

Jeżeli interesuję Was taka praca najlepiej będzie, jeżeli zgłosicie sie do agencji pracy np. Adecco.

5. Praca na produkcji - jeżeli nudzi Was praca biurowa i nie przeszkadza Wam monotonia to świetnym rozwiązaniem będzie praca na linii produkcyjnej.

Wiele agencji pracy takich jak Adecco, Workservice czy Randstand szuka pracowników na wakacje.

6. Praca na magazynie - tutaj sprawa wygląda podobnie jak na produkcji. Niektóre firmy, mają przez wakacje zwiększoną ilość zamówień bądź brakuję im rąk do pracy w związku z urlopami więc szukają ludzi do pracy

Tutaj również musicie się zgłosić do agencji pracy bądź poszukać na serwisach takich jak OLX czy aplikuj.pl.

7. Roznoszenie ulotek- to chyba klasyk gatunku. Nie muszę tłumaczyć na czym praca polega. Jak ją znaleźć? Chyba najszybciej będzie jeśli poszukacie ogłoszeń w internecie.

8.Rozwieszanie ulotek na mieście- opcja dużo lepsza od roznoszenia ulotek. Po zazwyczaj macie płacone od ilości rozniesionych ulotek a nie na godzinę a po drugie nikt na Was krzywo nie patrzy, że mu coś wciskacie do ręki.

Ogłoszeń szukajcie na portalach z ofertami pracy.

9. Ankieter uliczny - zaczepił Was ktoś kiedyś z pytaniem czy macie 5 minutek? My raz się dałyśmy przekabacić ale jak nas poproszono, o adres zamieszkania, numer telefonu i imię i nazwisko to stwierdziłyśmy, że to przesada i nie będziemy sprzedawać swoich danych osobowych. Jesteśmy raczej negatywnie nastawione do tego typu prac, ludzie nie lubią marnować czasu na udzielanie bezsensownych odpowiedzi.

10. Ankieter internetowy - jest to duża lepsza opcja niż zaczepianie ludzi na ulicy. Po prostu wypełniacie milion ankiet a kasę dostajecie od wypełnionej jednej sztuki. Tutaj uważajcie bardzo na oszustów, czytałam wiele historii, że ktoś wypełnił kwestionariusz osobowy odesłał a umowy nigdy nie dostał. Zawsze zastanówcie się 10 razy nim komuś podacie nr PESEL i nr dowodu osobistego.

11. Copywriting-  istnieje wiele platform to pisania tekstów zapleczowych i tzw. precli. Jeżeli tylko macie jakąś minimalną  żyłkę do pisania tekstów to możecie się zarejestrować na tego typu platformie i poszukać zleceń dla siebie.

Portale do pisania tekstów:
- textbookers kliknij tutaj
-goodcontent kliknij tutaj
-oferia kliknij tutaj
-freelanceria kliknij tutaj

12. Merchandiser - dumnie brzmi ale cóż to jest? Jest to osoba, która wykłada towar na półki, dba o odpowiedni wygląd ekspozycji, kontroluje ilość towarów i uzupełnia braki. Tutaj jest o tyle fajnie, że taką pracę można pogodzić z szkołą bądź studiami ponieważ jest to praca na 2, 3 godziny dziennie. Stawka zazwyczaj jest godzinowa.

Warto się rozejrzeć za tego typu pracą na portalach internetowych bądź zapytać w agencji pracy.

13. Tajemniczy klient -zmora wszystkich sprzedawców, promotorów oraz hostess. Jest to osoba, podszywająca się za klienta, która sprawdza jakość świadczonych przez nas usług. Praca całkiem przyjemna i ciekawa.

Ogłoszenia często widnieją na OLX.

14. Zbieranie truskawek- powoli zaczyna się sezon na truskawki i jest to super sposób, żeby sobie dorobić.

 Jeśli gdzieś w pobliżu miejsca zamieszkania macie plantacje truskawek to podejdźcie zapytać czy nie poszukują rąk do pomocy.

15. Promotor marki- częsta praca dorywcza studentów i uczniów szkół średnich ponieważ można pracować w weekendy. Teraz jest tylko jeden problem - niedziele niehandlowe sprawiły, że studentom zmniejszyła się ilość dni pracujących.

16. Kelner/ kelnerka - chyba nikomu nie musimy tłumaczyć na czym ta praca polega.

Często na witrynach restauracji i kawiarni wiszą kartki z napisem: przyjmę do pracy studenta, zatrudnię kelnera/kelnerkę. W tym przypadku trzeba dobrze się rozejrzeć wokół :)


17. Sprzedawca - wiele sklepów cierpi na niedobór pracowników i chętnie zatrudni sprzedawcę na okres wakacji.

18. Doradca klienta - podobna sytuacja tak jak wyżej tyle, że tutaj powinniśmy posiadać podstawową wiedzę na temat produktów, które sprzedajemy. Ich wady, zalety, specyfikację techniczną.

19. Praca na budowie - praca fizyczna dla mężczyzn, myślę, że też łatwo dostać taką pracę na okres wakacji.

20. Płatne staże bądź praktyki - wiele uczelni oraz szkół organizuję dla swoich uczniów płatne praktyki oraz staże. Często są to staże zagraniczne w ramach programu Erasmus. Jest to dla nas świetna okazja by poznać nową kulturę i nawiązać zagraniczne znajomości.

Jeżeli interesuję Was tego typu zarobek, zgłoście się do Biura Karier, które funkcjonuje na Waszej uczelni.


21. Babysitting/ Au Pair - lubicie dzieci? Więc jest to coś dla Was. Co więcej jeżeli marzycie o wyjeździe do Wielkiej Brytanii bądź USA  jest to świetna okazja! Na terenie Polski działają agencję, które poszukują dla par z Ameryki oraz Wielkiej Brytanii osób do opieki nad dzieckiem. Opłacają przelot oraz gwarantują mieszkanie u siebie w domu. Oczywiście dostajemy pensję za opiekę nad dziećmi.

Jeżeli więc marzycie, żeby polecieć do USA lecz nie wiecie skąd wziąć na to środki pieniężne  jest to świetny sposób na rozwiązanie  problemu. Musicie posiadać tylko garść cierpliwości i wrodzoną miłość do dzieci.

Na facebooku znajdźcie stronę, która zajmuje się tym programem: Au Pair in America AIFS Poland kliknij tutaj

22. Tworzenie zaproszeń, winietek - prace plastyczne - jesteście utalentowani plastycznie? W takim razie grzechem będzie zmarnować taki talent. Coraz modniejsze są ręcznie robione kartki okolicznościowe, biżuteria oraz ubrania.

23. Udzielanie korepetycji - jesteście mózgiem matematycznym? Mówicie płynnie po angielsku? Nie możecie żyć bez fizyki? To dlaczego nie mielibyście podzielić się tą wiedzą i przy okazji zarobić parę groszy?

W internecie jest sporo portali, na których możecie się ogłosić:

korepetycje24-  kliknij tutaj
korepetycje.edu.pl - kliknij tutaj
e-korepetycje.net - kliknij tutaj


24. Barman/Barmanka (obsługa ogródków letnich) - ciepła pogoda sprawia, że ludzie robią się spragnieni, a knajpom zwiększają się zyski na sprzedaży piwa i tym samym poszukują osób do pracy.

25. Kierowca, dostawca pizzy - jeżeli czujecie się za kółkiem jak w 7 niebie to myślę, że warto zainteresować się pracą jako dostawca pizzy.

26 Roznosiciel gazet - praca lekka i przyjemna, wymaga od nas jedynie znajomości topografii miasta.

27. Animator/ Animatorka dla dzieci - coś dla miłośników dzieci. Jeżeli potrafisz wymienić w środku nocy 20 zabaw dla dzieci i zaśpiewać taką samą ilość piosenek to praca dla Ciebie.

28. Pomoc kuchenna - miesiące letnie to również gorący okres weselny. Można więc łatwo załapać pracę na kuchni.

29. Wyjazd nad morze- jeżeli przejrzycie portale takie jak OLX bądź grupy na fb z ofertami pracy to na pewno natkniecie się na oferty pracy nad morzem. Pracodawca gwarantuję nocleg, a w niektórych przypadkach również wyżywienie. Z tego co słyszałam jest to ciężka praca, nieraz po 12h dziennie, a zarobki też nie są zbyt wysokie. Ale jeżeli kochacie morze i chcecie się wyrwać z domu na wakacje to coś w sam raz dla Was.

30. Sprzątnie- może gdzieś w Waszej okolicy poszukują osób do sprzątania na kilka godzin dziennie, warto się rozejrzeć.

31. Florysta - kwiaciarnie również w miesiącach letnich maja oblężenie więc warto podejść i się zapytać czy nie poszukują osób do pomocy.

32. Pokojówka- jeżeli mieszkacie w turystycznej miejscowości to warto pochodzić po hotelach i popytać czy mają wolne miejsce pracy dla pokojówki.

33. Recepcjonistka- tutaj sytuacja podobna jak wyżej, tylko warto znać chociaż w stopniu komunikatywnym język angielski, bo mogą nam się trafić goście zagraniczni.

34. Call center- praca polegająca na wciskaniu ludziom ofert przez telefon. Osobiście nie jestem przekonana do tego typu pracy gdyż po godzinie rozmawiania przez telefon mam wrażenie, że mózg mi się gotuję ale może ktoś ma inne zdanie na ten temat.

35. Pracownik techniczny- w szkole zawsze obsługiwałeś nagłośnienie? Interesujesz się wszystkimi nowinkami technicznymi? W takim razie warto rozejrzeć się za pracą tego typu.

Wszelkie portale typu OLX mogą być w tym pomocne.

36. Inwentaryzacja - są to zazwyczaj jednorazowe zlecenia polegające na zliczaniu produktów.

37 Kurier- znasz wszystkie ulice w Twoim mieście? Za kółkiem czujesz się jak ryba w wodzie? W takim razie zastanów się nad kurierką :)

Myślę, że warto poszukać ofert pracy na takich portalach jak OLX, Aplikuj.pl, Pracuj.pl bądź bezpośrednio na stronach przewoźników.

38. Sortowanie paczek - Firmy kurierskie nie tylko poszukują kierowców ale również osób, które te paczki posortują więc jeśli nie do końca kręci Was całodzienna jazda po mieście możecie wybrać tą opcję.

39. Praca w kinie - pod koniec coś dla fanów kina. Praca w towarzystwie popcornu, nowości filmowych i miłośników kinematografii.

Jeżeli kochacie te klimaty to aplikujcie do kin. Na stronach kin m.in Heliosa znajdują się oferty pracy w poszczególnych miastach.

40. Statysta - Nadal coś dla miłośników filmu. Praca na pewno ciekawa i oryginalna. Jeżeli w Waszej okolicy poszukują statystów do jakiegoś filmu to zgłoście się, na pewno będzie to ciekawsza praca niż np. inwentaryzacja magazynu.

41. Robienie za publiczność w programach rozrywkowych- sama nie dawno dowiedziałam się, że tak też można dorabiać :D Podobno jest to świetna zabawa, nie dość, że możecie zobaczyć jak wygląda praca programów rozrywkowych za kulisami, poznać znanych prezenterów to jeszcze nie najgorzej zarobicie. Taka praca jest możliwa w większych miastach takich jak Kraków.

42. Prowadzenie portali społecznościowych oraz/lub stron z sklepami internetowymi- wiele właścicieli sklepów nie ma czasu na samodzielne prowadzenie fb oraz instagrama. Często angażowani są w to właśnie studenci, którzy mają wolny czas w ciągu dnia

43. Wyprowadzanie psów.

W wakacje większość pozwala sobie tylko na urlop max. 2 tygodniowy. To dobry czas by podpytać sąsiada, czy nie potrzebuje pomocy w wyprowadzaniu swojego czworonoga. Jeżeli uwielbiasz zwierzęta, a zwłaszcza psy - połączysz przyjemne z pożytecznym.

Widziałam wiele takich ofert pracy na grupach z ofertami pracy na fb.

Wniosek z tego jest jeden: nie musicie narzekać, że rodzice wydzielają Wam kieszonkowe na wakacje, tylko sami podłapcie pracę i zgarnijcie trochę kasy na osobiste wydatki :)


35 komentarzy:

 1. Właśnie powoli rozglądam się za pracą na wakacje, ale ciężko jak na razie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie szukałaś? Jeżeli na portalach z ofertami pracy nie widzisz nic dla siebie to myślę, że warto bezpośrednio udać się do firmy lub zadzwonić :)

   Usuń
 2. BaRdzo ciekawy I praktyczny post Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo i mamy nadzieję, że się przydał. Już wpadamy do Ciebie :)

   Usuń
 3. Bardzo fajne pomysły sama jestem studentką to dużo prac które wymieniłaś wykonywałam.
  https://desa17.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie i o to właśnie chodzi - żeby być samodzielnym :)

   Usuń
 4. Ja zawsze na wakacje dorabiałam jako kelnerka albo na ulotkach. Kasy wielkiej może z tego nie było, ale zawsze lepsze to niż nic ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zawsze można było zarobić na piwo, czy słodycze ze znajomymi :)

   Usuń
 5. super wpis ! to świetne pomysły :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy poniekąd artykuł, niestety w kilku punktach zapomniałyście dodać podstawowych informacji - do pracy w gastronomii żaden szanujący się zespół nie zatrudni Was jeśli nie macie badań sanepidowych - karty jakie dostają pracodawcy za takowych zatrudnionych są niestety ogromne; podobnie jest z pracą z dziećmi - niestety trzeba mieć odpowiednio ukierunkowane wykształcenie, choćby z racji nadopiekuńczych matek; co do pracy w programach oczywiście trzeba pamiętać, że wynagrodzenie niestety nie jest jakieś szalenie spore, a dwa, że biorą Cię raz na jakiś czas, więc jako zarobek to trochę słaby temat. Aczkolwiek ciesze się, że jesteście ambitne i polecacie innym robienie coś ze sobą, niżeli targanie kasiory od rodziców i opindalanie się całe bite dwa miesiące :) Pozdrowienia !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za szczerość, chciałabym się jednak odnieść do paru podpunktów :) Odnośnie książeczki sanepidowskiej to nie jest kompetencja czy też umiejętność, którą musimy posiadać a jedynie zdolność do pracy, tak samo jak badania lekarskie. Jeżeli chodzi natomiast o uprawnienia animatorów to wiem, że nadoopiekuńcze mamusie chciałyby, żeby byli to najlepiej ludzie po doktoracie z pedagogiki ( notabene ciekawe czy istnieją ludzie, którzy takowy posiadają) ale bardzo często widzę ogłoszenia typu: poszukujemy animatorów do dzieci, wymagamy przyjaznej aparycji oraz odpowiedniego podejścia do dzieci. Żadnych kursów ani certyfikatów nie wymagają. Takie wymagania raczej dotyczą wychowawców kolonijnych. Pozdrawiamy!

   Usuń
 7. Ja pracowałam kiedyś w hotelu (Irlandia) w wakacje... nigdy więcej ;) na szczęście to była jedyna praca dorywcza jakiej musiałam się podjąć, kolejne były już powiązane z doświadczeniem i wykształceniem... uff, bo ciężko było ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajnie, że znalazłaś szybko pracę związaną z doświadczeniem :)

   Usuń
 8. Świetny skrócony slowniczek zawodów:-) takie mini doradztwo zawodowe.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo pomocny wpis zwłaszcza dla młodych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i zachęcamy do przeczytania naszych poprzednich wpisów :)

   Usuń
 11. Bardzo interesujący wpis i profesjonalnie przygotowany artykuł.
  Masz dużą wiedzę na ten temat :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy. Wiedza wzięła się przede wszystkim z autopsji i chęci usamodzielnienia się :)

   Usuń
 12. Bardzo pomocny wpis, jak wiele pomysłów na pracę udało Ci się znaleźć! :)

  Mój BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Stworzenie tego wpisu pochłonęło mnóstwo energii i czasu ale było warto :)

   Usuń
 13. Odpowiedzi
  1. Dziękjemy :) To bardzo miłe i motywuje nas do dalszego pisania :)

   Usuń
 14. Dodaję kolejny punkt: mycie samochodów :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dory wpis, na pewno wielu się przyda :) Zostaję U Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Widzę tu wiele fajnych wskazówek dla młodych osób chcących sobie zarobić przez przerwę wakacyjną. Myślę,że niektórzy z nich skorzystają. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Dużo pomysłów, na pewno poszukam u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja chodziłam zbierać truskawki i borówki:)

  OdpowiedzUsuń
 19. o proszę ile sposobów! Świetny pomysł na wis:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Copywriting jeżeli ktoś umie dobrze pisać może okazać się dobrym źródłem dochodu. Tym bardziej, że nie trzeba wychodzić z domu.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Antykwariat Marzeń , Blogger